ایرانیان از دیدگاه قرآن

خداوند در قرآن، دو بار از ایرانى‏ها یاد كرده است : یكى در سوره مائده و دیگرى در سوره جمعه . وقتى كه این دو آیه نازل شدند، عرب‏ها از پیغمبر صلی الله علیه و آله پرسیدند : منظور خدا از این افراد كیست؟ آن جا كه خدا مى‏فرماید :

«یَأْتِى اللّه‏ُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِینَ یُجَاهِدُونَ فِى

سَبِیلِ اللّه‏ِ وَلاَ یَخَافُونَ لَوْمَةَ لاَآئِمٍ»۱.

خدا به زودى گروهى را مى‏آورد كه آنان را دوست دارد ، و آنان هم خدا را دوست دارند، در برابر مؤمنانْ فروتن‏اند و در برابر كافرانْ، سرسخت و قدرتمندند . همواره در راه خدا جهاد مى‏كنند و از سرزنش هیچ سرزنش كننده‏اى نمى‏ترسند .

هم‏چنین در این آیه :

«وَ ءَاخَرِینَ مِنْهُمْ لَمَّا یَلْحَقُوا بِهِمْ وَ هُوَ الْعَزِیزُ الْحَكِیمُ * ذلِكَ فَضْلُ اللّه‏ِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاءُ»۲و

[ نیز پیامبر را ] بر مردمى دیگر [ از عرب و غیر عرب ] كه هنوز به آنان نپیوسته‏اند [ برانگیخت ] . و او تواناى شكست‏ناپذیر و حكیم است . این [ برانگیختن به پیامبرى و مسؤولیت عظیم تعلیم و تربیت ] فضل خدا است كه آن را به هر كس بخواهد عطا مى‏كند .

پیغمبر صلی الله علیه و آله دست روى شانه سلمان گذاشت و فرمود : منظور خدا در این دو آیه، قوم سلمان است. خدا به ایرانى‏هاى آینده، نظر خاصى دارد. ایرانى‏هاى آینده، دوستان خدا و اهل معرفت به خدایند.

۱ . مائده (5) : 54 .

۲ . جمعه (62) : 3 ـ 4.